
Nawyki związane z codzienną higieną są elementem zdrowego stylu życia. Każdy okres życia kobiety obfituje w sytuacje, które mogą osłabiać naturalny system ochronny śluzówki oraz wpływać na zachwianie naturalnej mikroflory miejsc intymnych. Jak więc możemy zapewnić sobie dobrostan intymny?
O tym jak ważne jest dla każdej z nas dobre samopoczucie w rejonach intymnych nie trzeba przekonywać. Natura sprawiła jednak, że każdy okres życia kobiety obfituje w sytuacje, które mogą osłabiać naturalny system ochronny śluzówki oraz wpływać na zachwianie naturalnej mikroflory miejsc intymnych. Zmiany hormonalne w cyklu miesięcznym, ciąża, menopauza mogą zaburzyć nasz dobrostan. Do tego stres, niewłaściwy tryb życia, choroby i przyjmowane leki, niewłaściwy ubiór, błędy w codziennych zabiegach higienicznych i kłopoty gotowe! Opuszcza nas dobry humor, czujemy się niekomfortowo, wzrasta rozdrażnienie i frustracja.
Jak więc możemy zapewnić sobie dobrostan intymny?
Na cykliczne zmiany hormonalne nie mamy wielkiego wpływu, ale ochrona przed wnikaniem bakterii chorobotwórczych, wzmacnianie naturalnej bariery ochronnej śluzówki, odpowiednie nawyki higieniczne i staranny, przemyślany wybór stosowanych środków to ważne zadanie w naszym planie na zdrowie.
Przemyślany wybór sugeruje konieczny poziom wiedzy na temat składników kosmetycznych wchodzących w skład preparatów myjących. Substancje biologicznie aktywne pochodzenia naturalnego (m.in. wyciągi i ekstrakty ziół, probiotyki, prebiotyki), substancje o działaniu osłonowym i nawilżającym sprzyjają utrzymaniu dobrostanu okolic intymnych poprzez wzmacnianie funkcji barierowych skóry. Niewłaściwie dobrane nie zawsze są korzystne - mogą wywoływać alergie i podrażnienia. Warto sprawdzić reakcję skóry na niewielkim jej wycinku.
Szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaj i stężenie w preparacie składników myjących (substancji powierzchniowo-czynnych) unikając tych, które, choć pienią się znakomicie, najczęściej wywołują podrażnienia i wysuszają śluzówkę (np SLS - Sodium Lauryl Sulfate, SLES- Sodium Laureth Sulfate). Niepożądaną reakcję mogą wywoływać substancje konserwujące i zapachowe.
Preparaty myjące powinny mieć pH zbliżone do pH skóry (4,5-5,5). Zbyt niskie i zbyt wysokie pH może naruszać barierę naskórkową i przyczynić się do wniknięcia niepożądanych elementów w głąb skóry.
Nawyki związane z codzienną higieną są elementem zdrowego stylu życia równie ważnym jak zdrowe nawyki żywieniowe. I tak jak „junk food” , tak i „junk cosmetics”, czyli produkty nafaszerowane różnego rodzaju „polepszaczami” konsystencji, zapachu czy trwałości nie służą budowaniu naszego zdrowia. Śluzówka okolic intymnych jest szczególnie wrażliwa i wymaga higieny i pielęgnacji opartej na delikatnych preparatach, specjalnie do tego celu przeznaczonych, o starannie dobranym składzie.
Autor: Katarzyna Wójcicka, Założycielka Idea 25